De inkt van de nieuwe persrichtlijn voor de rechtspraak is nog niet droog of in Hilversum ruiken ze al kansen. Vanaf 2013 mag de stem van verdachten ter zitting worden opgenomen en uitgezonden.
Strafrechtadvocaten zijn er niet zo blij mee, maar die hebben nu eenmaal altijd wat te zeuren.
John de Mol vroeg de voorzitter van de Raad voor de Rechtspraak Erik van den Emster om eens te komen brainstormen en Erik vroeg mij om een beetje mee te denken. Zo zaten we vervolgens samen aan tafel bij De Mol die al volledig uitgewerkte plannen bleek te hebben.
John liet als eerste een door hem bedacht spelletjesconcept zien. Herken de stem van Robert M.
‘Briljante titel,’ glunderde Van den Emster.
‘Ja, Erik,’ zei John. ‘En dan pakt jouw raad ook nog een dikke veertig procent op alle ringtones, games en jingles. Dat zit wel snor!’ Dat is voor de raad een mooie opsteker. Niet alleen een mieterse mediapartner, maar er nog aan verdienen ook. John liet ons ook een demootje horen.
We hoorden een overslaande stem: ‘Ik heb het niet gedaan! Ik heb het niet gedaan!’
‘Leuk toch om dat dan een paar keer achter elkaar te monteren. Prachtig materiaal voor dj’s.
Daar hoort het geluid bij van klikkende handboeien, omvallende stoelen en kreten uit het publiek. Maar nu de bekennende verdachte. Want dat wil het publiek tenslotte horen.’
De Mol drukte een knopje in. Er klonk een stem met Aziatisch accent: ‘Ja edelachtbale, ziet u, en toen zaagde ik de ledematen van zijn lomp met mijn Black&Deckel decoupeelzaag.’ Daarop klonk de warme stem van de rechter, waarin ik de stem van Ron Brandsteder meende te herkennen. ‘”Black&Decker”zei u?’
‘Dit noemen we nou productplacement,’ legde De Mol uit. ‘In elke strafzaken spelen merken een rol. Wij proberen dan een deal te maken met bijvoorbeeld Black&Decker.’
Maar John had zijn troef voor het laatst bewaard. Een potentiële tv-hit verzekerde hij ons.
‘Willem Holleeder is een kijkcijferkanon en hij wil het graag presenteren. Het wordt geweldige infotainment met de stemmen van bekende verdachten als Jesse R., Vieze Peter en Dino S.
Diederik Stapel doet een onderzoekje en een blinde cabaretier de stemanalyses. De rest verklap ik nog niet.’
Maar wat nu als een verdachte zwijgt, merkte ik op. John haalde zijn schouders op.
‘Dat regelt Willem dan toch? Die krijgt ze heus wel aan het praten.’
Hij keek ons triomfantelijk aan.
‘Willen jullie de naam weten van deze nieuwe show? Het wordt The Voice of Holleeder.’