In een paginagrote advertentie schrijft de vFAS over de hervormingsplannen van minister Dekker: ‘De maat is vol’. Behalve de advocaat is ook de rechtzoekende de dupe volgens de vFAS: ‘Als het aan de minister ligt is deskundige rechtsbijstand er straks alleen nog maar voor de elite’. Daarom sluiten de familieadvocaten zich aan bij de actie van hun strafrechtcollega’s om de eerste twee weken van 2020 in werkstaking te gaan. ‘Wij roepen onze leden op om verhinderd te zijn om zittingen bij te wonen.’

De oproep geldt voor alle familie- en jeugdzaken, niet slechts voor de zaken waar sprake is van gefinancierde rechtsbijstand.  ‘Ik verwacht dat de actiebereidheid onder onze leden groot is’, zegt vFAS-voorzitter Alexander Leuftink in een reactie. ‘Vanuit de vereniging is al vaak gevraagd om actie. Dat gebeurt alleen als de nood hoog is.’ Het effect van de werkstaking wordt volgens Leuftink vergroot omdat vFAS-leden ook plaatsvervangend raadsheer, rechter of bijzonder curator zijn. ‘Als zij in die rol eveneens niet op zitting verschijnen is de impact nog sterker.’

Schrijnend

Volgens Leuftink wordt het tijd dat de negatieve gevolgen van de bezuinigingen voor de advocaten in het familie- en jeugdrecht nu ‘in de schijnwerpers komen’. Tot nu toe was er vooral aandacht voor de problemen onder strafrechtadvocaten. ‘Terwijl de commissie van der Meer heeft aangetoond dat ook bij ons de onderbetaling schrijnend is’. Maar het protest van de vFAS is breder, stelt Leuftink. ‘Het gaat om meer dan lage advocatentarieven. De minister wil de advocaat wegsaneren uit de rechtsbijstand. Dit is een gevaar voor de kwaliteit en toegankelijkheid van het stelsel.’

Stijn Dunk

Redacteur Advocatenblad

Profile page
Advertentie