Weski, die verdacht wordt van deelname aan de criminele organisatie van Taghi, was zelf niet aanwezig in de rechtbank. De oud-advocaat zat van 24 april 2023 tot en met 2 mei 2023 vast op een geheime detentielocatie. De Inspectie JenV oordeelde eerder deze week dat het vastzetten op deze geheime locatie in strijd was met de Penitentiaire beginselenwet (Pbw) en het Internationaal verdrag inzake bescherming van alle personen tegen gedwongen verdwijning (ICPPED). ‘De geheime locatie was een niet erkende en gecontroleerde plaats.’
Advocaat Carry Knoops-Hamburger nam donderdag als eerste het woord. Volgens haar heeft het OM zich schuldig gemaakt aan ‘misbruik van macht’ en het ‘schenden van mensenrechten. Het OM heeft zich opzettelijk en structureel ver buiten het nationale en internationale recht begeven.’
Haar onwettige detentie komt volgens de advocaat neer op ‘wederrechtelijke vrijheidsberoving. Twee jaar lang heeft onze cliënt vruchteloos aangeklopt bij allerlei instanties, maar alle procedures hebben tot maandag alleen maar geleid tot ontwijkende beslissingen. De atoombunker wordt doodgezwegen. Cliënte werd behandeld als een klaagster. De rechtsstaat is in z’n fundamenten onherstelbaar geschonden, met grote en onherstelbare gevolgen voor de gezondheid van Weski.’
Eerlijk proces
Knoops-Hamburger vroeg zich af of OM Weski nog wel kan vervolgen, nadat haar rechten ‘ernstig en onherstelbaar zijn geschonden’ na haar onwettige detentie. ‘Heeft het OM het recht op vervolging in deze zaak niet verspeeld?’, vroeg zij zich af. Volgens Knoops kan er geen eerlijk proces meer plaatsvinden.
Geert-Jan Knoops noemde het rapport van de Inspectie te beperkt. Hij wil dat de precieze omvang van de schending van de rechten van de verdachte wordt vastgesteld. ‘Die omvang is cruciaal voor ons verweer.’ De advocaten vragen daarom onder meer om het horen van een aantal getuigen. Ook wil Knoops dat de rechtbank het geheime deel opeist van het rapport van de Inspectie JenV over Weski’s detentie. Weski zelf wil dat de rechtbank tijdens een schouw zelf, eventueel samen met haar, gaat kijken op de plek waar zij negen dagen gedetineerd heeft gezeten ’tien meter onder de grond, met een intercom die niet werkte. Als de rechters zelf de plek hebben gezien, kan het OM de omstandigheden niet meer bagatelliseren.’ De rechters moeten de ‘feitelijke, reële gevaren’ kunnen inschatten die Weski zegt te hebben gelopen. Op een eerdere, besloten zitting heeft ze om deze schouw gevraagd. Knoops herhaalde dit verzoek donderdag.
De advocaten willen met deze verzoeken onderbouwen dat de hele zaak van tafel moet. Knoops-Hamburger zei dat op een inleidende regiezitting niet kan worden gevraagd om niet-ontvankelijkheid, maar dat de verdediging dat later zeker zal doen.
Geheimhoudingsrecht
De verdediging ging ook nog uitgebreid in op de 8000 berichten die Weski volgens het OM heeft doorgegeven van Ridouan Taghi naar zijn zoon Faissal en andersom. Volgens Knoops gaat het ‘niet om duizenden belastende berichten, maar om tekstbestanden die gedurende slechts drie dagen zijn uitgewisseld en een deel bestaat uit alleen uit een ’ja’ of ’nee’. De dataset is verder onvolledig, vaak eenzijdig, gefragmenteerd, niet chronologisch weergegeven en nauwelijks doorzoekbaar,’ zegt Knoops.
Knoops stelde ook dat het geheimhoudingsrecht is geschonden door aan de haal te gegaan met geheimhoudersinformatie. Ook is de verdediging van mening dat de berichten onrechtmatig zijn verkregen. Dat alleen criminelen dit soort telefoons gebruikten, is een onbewezen aanname, betoogde advocaat Susanne Boersma. De oud-kantoorgenoot van Weski kreeg als derde advocaat het woord tijdens de zitting. ‘De gegevens van Sky-ECC-gebruikers is verkregen op een manier die in strijd is met Nederlands en Europees recht,’ zei zij. ‘Het OM kan zich niet verschuilen achter het vertrouwensbeginsel.’
Grote woorden
Het OM ontkende alle beschuldigingen en ging vooral in op de stelling van de verdediging dat de detentie op de geheime locatie onrechtmatig was. Volgens het OM is het nooit de bedoeling geweest om Weski te breken of haar leven in gevaar te brengen op een geheime locatie. De officieren van justitie vinden dat de raadslieden ‘heel grote woorden’ gebruiken, terwijl justitie ‘alles in het werk heeft gesteld om zo goed mogelijk voor Weski te zorgen’.
Het OM zei wel te begrijpen dat de detentieperiode grote impact heeft gehad op Weski, maar dat had het volgens de officieren ook op de reguliere plek waar zij later naar werd overgeplaatst. ‘Ze stond onder hoogspanning en was fragiel.’
Op 22 mei komt de rechtbank met de beslissing op de onderzoeksvragen van de verdediging. De volgende regiezitting staat gepland op 2 september.